SEO, SEM, eMarketing

Blog Radka Kubery

Gdzie mnie można znaleźć

Google+: Radek Kubera
Facebook: Radek Kubera
Forum PiO: Radek
Twitter: Radek Kubera

Pingwin 3.0 w Polsce

2014-10-21 09:18:46 Już wszyscy słyszeli:
Pingwin 3.0 już grasuje!
Na wnioski jeszcze nadal za wcześnie. Nadal „coś się dzieje”. Zatem pewnie i ten artykuł jest nieco artykułem typu „napiszę pierwszy to błysnę”. No ale cóż, coś tam już można (i spróbuję) napisać.

Nie napiszę że u mnie „na zielono”. Nie napiszę też, że u mnie na „czerwono” Po pierwsze nie mamy aż takich zmian, po drugie nie o to chodzi.
Moje pierwsze wnioski:
  • Wygląda jednak na to, że wraz z Pingwinem tylnymi drzwiami mógł wejść do naszej wyszukiwarki Gołąb. Obserwuję to na frazach regionalnych – tu są spore przetasowania.
  • Treść jest coraz ważniejsza – ale to wcale nie znaczy nadal, że musi być najlepsza. To znaczy tyle, że dziś optymalizacja witryny może ją wybić lub pognębić jeszcze bardziej niż kiedykolwiek. Natomiast linkowanie exactowe na niezoptymalizowaną witrynę mija się zupełnie z celem.
  • Widać, że Google nie radzi sobie z własnymi filtrami – dopiero teraz widać, jak niektóre witryny długo i niesłusznie tkwiły w niebycie. Google ma olbrzymi problem z wprowadzeniem pingwina on-line i tym razem zaryzykuję stwierdzeniem, że nie mają odpowiednich mocy przeliczeniowych, aby to uczynić. Jednak prędzej czy później będą musieli to wprowadzić, co spowoduje dalsze uproszczenie lub okaleczenie algo – i tu znów wielu SEOwców będzie pisało, że „coś jest nie tak”. Ten pingwin to pierwsza przymiarka do tego.
  • Linki exactowe tracą na znaczeniu coraz bardziej. Na razie jeszcze działają. I pewnie nigdy nie zostaną wyeliminowane – zmienia się ich rola.
Wygląda na to, że Google zupełnie poddaje PageRank na rzecz swoich dwóch podstawowych algorytmów – Panda i Pingwin. Śledząc pozycje i działania dochodzę do wniosku, że dziś przy rankowaniu strony uwzględniane są głównie 4 czynniki:
  • optymalizacja witryny (dodatni)
  • wskaźnik Pandy (ujemny)
  • wskaźnik Pingwina (ujemny lub dodatni)
  • linkowanie exactowe (dodatni)
Z tego co napisałem powyżej wychodzi, że Pingwin może pomóc lub zaszkodzić witrynie – czyli witryny ze zróżnicowanym i dobrym profilem są wręcz promowane. Witryny ze słabym profilem idą w dół. I to by się chyba zgadzało z obserwacjami.

Moc linkowania exactowego jest dziś na końcu. Jeżeli witryna nie spełni wszystkich trzech wcześniejszych kryteriów, to linki anchorowe nic nie dadzą.

Taki schemat tłumaczy też mechanizm ostatniego mrożenia wyników:
Witryna „obciążona” Pandą lub Pingwinem nie będzie dynamiczne reagować na linkowanie. A skoro Pingwiny i Pandy chodzą od czasu do czasu - SERPy wyglądają jak uśpione

Tyle na dziś, czekam na poprawki do Pingwina – które pewnie niedługo się pojawią.